SEATTLE GRUNGE

SEATTLE GRUNGE CITY

Seattle to jedno z najpiękniej usytuowanych miast Stanów Zjednoczonych, położone u podnóża góry Rainier Seattle oraz nad brzegiem Jeziora Waszyngtona i Zatoki Elliot. Usytuowanie sprawiło, że miasto bardzo intensywnie rozwijało się w ciągu ostatnich dziesięcioleci zasługując na miano jednego z najnowocześniejszych miast USA.

Jak przystało na USA początkiem miasta były oczywiście plemiona indiańskie a sama nazwa Seattle pochodzi od zlepku słów Noah Sealth czyli imienia wodza plemion. Na tych terenach powstała w połowie XIX wieku osada traperska nazywana niekiedy również "Szmaragdowym Miastem". Za założycieli miasta uważa się grupę białych pionierów określanych jako Denny Party.

Z początkiem rozwoju związany był przemysł drzewny oraz transport drewna. Najpierw powstały tartaki, a później rozpoczęto budowę drewnianych statków. Miasto stawało się coraz bardziej otwarte dla wszelkiego typu ludzi z marginesu, prostytucji, hazardu i alkoholu.

Współczesność przejawia się przede wszystkim w Seattle Center, pozostałością po Targach Światowych z lat 60-tych ubiegłego wieku. Na pamiątkę tych targów wybudowano iglicę Space Needle mierzącą aż 185 metrów i na szczycie zwieńczoną latającym spodkiem.

Seattle Center to obecnie ważne centrum kulturalne, w którym odbywa się większość miejskich wydarzeń artystycznych. Nowoczesność to również naukowa strefa Pacific Science Center, czyli zespół pięciu budynków, w których odbywają się wystawy, eksperymenty naukowe oraz funkcjonują liczne kawiarnie, a wszystko tu obraca się wokół tematyki science-fiction.

Odzież noszona przez mieszkańców Seattle w latach 90-tych postrzegana była jako „zaniedbana”. To miejsce, w której wiecznie trwała ponura "jesień" co w pewien sposób wymuszało warstwowe ubieranie się i miksowanie różnych części garderoby (Pearl Jam). Brak określonego gustu i niedbałość o to stworzyły unikalny styl 90's Grunge.


SEATTLE GRUNGE SOUND

Grunge ( określany również jako Seattle Sound) to podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w mieście Seattle, w stanie Waszyngton, USA.

Grunge charakteryzuje się „brudnym/zniekształconym” brzmieniem. Łączy on w sobie elementy hardcore punka, heavy metalu i melodyjnego hard rocka tworząc często ponury nastrój. Muzyka Grunge była często wypełniona złością, frustracją, goryczą, buntem i nienawiścią co przjawiało się w agresywnych, ironicznych tekstach i stylu ubiernia się.
Na koncertach prezentowano wysoki poziom energii. Zespoły z Seattle odrzuciły wysokobudżetowe prezentacje takie jak stosowanie złożonych tablic świetlnych, wybuchy pirotechniczne, i inne efekty wizualne.

Popularność grunge spowodowała coraz większe zwracanie uwagi na scenę Seattle. Podczas formowania się stylu, pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych, scena składała się z wielu stylów i gatunków muzycznych. W mediach zaczęto pisać że grunge to „próba zobrazowania miasta Seattle, jako muzyki” oraz określano go mianem „muzycznej wspólnoty”. Na fali popularności, zaczęto masowe produkcje różnych rzeczy mających związek z nurtem w wyniku czego Grunge przerodził się w modę.

W drugiej połowie lat 90-tych Grunge został wyparty przez post grunge. Zespoły takie jak Candlebox czy Bush pojawiły się zaraz po spadku popularności tego nurtu. Często w utworach tych zespołów można było się doszukać inspiracji sceną Seattle. Post grunge charakteryzował się muzyką bardziej przystępną dla stacji radiowych, nastawionych na sukces komercyjny.

Do najpopularniejszych przedstawicieli grungo'wej sceny Seattle zaliczyć można m.in.: 7 Year Bitch / Alice in Chains / Blood Circus / Green River / Gruntruck / Hammerbox / Love Battery / Mad Season / Malfunkshun / Melvins / Mono Men / Mother Love Bone / Mudhoney / My Sister's Machine / Nirvana / Pearl Jam / Screaming Trees / Seaweed / Skin Yard / Soundgarden / TAD / Temple of the Dog / Truly / The U-Men / Willard


SEATTLE GRUNGE STYLE

Seattle nigdy nie było uznawane za stolicę mody na świecie. Jednakże styl jaki rozwinął się w tym mieście w latach 90-siątych miał wielki wpływ na modę światową. 90's Grunge - styl reprezentowany przez takie zespoły jak Nirvana, Pearl Jam, Alice in Chains czy Soundgarden inspiruje projektantów mody do dzisiaj, a jego elementy wciąż znaleźć można w dzisiejszych trendach.  

Koszule flanelowe w kratę są jednym z głównych elementów stylu Grunge choć ich historia sięga lat 80-siątych XIX wieku. Cechuje je ponadczasowość oraz trwałość. Od ponad 20-stu lat zawsze znajdują Swoje miejsce w trendach. Są niezniszczalne, wygodne, miłe w dotyku, zapewniają ciepło w każdy chłodny dzień. Uniwersalność koszul flanelowych jest ich fenomenem. Pasują do każdej grupy odbiorców: starszych, młodszych, kobiet oraz mężczyzn.

Wytarte Jeansy to kolejny główny element stylu Grunge. Zdarte kolana i poszarpane nogawki nadają spodniom niesamowity charakter sprawiając, że stają się one jednocześnie oryginalne i unikatowe.

Ubierając się w stylu Grunge nie można zapomnieć o wełnianych swetrach, pullowerach (najczęściej w paski). Sweter Kurta Cobaina w czarno-czerwone paski jest najbardziej rozpoznawalnym elementem stylu lat 90-tych. Swetry były noszone w rozmiarach dużych- oversized często z niewielkimi wytarciami.

Wielkim hitem w latach 90-tych stały się T-shirty z nadrukami. Grafiki w stylu Grunge na (przeważnie) białych i czarnych koszulkach przedstawiały postaci z popularnych amerykańskich kreskówek oraz innych zespołów rockowych.

Top w stylu Grunge wieńczyła poszarpana jeansowa kurtka, duży płaszcz oversized ( Alice in Chains ) lub czarna skórzana ramoneska (noszona  przez lidera grupy Soundgarden- Chrisa Cornell'a).

Jakie są zatem Twoje ulubione trendy lat 90-tych i Grunge'owe zespoły sceny Seattle? Na 90grungewear.com możesz zlaneźć czego szukasz i zacząć inspirować innych!